התנדבות בקהילה

היחידה להתנדבות במחלקה לטיפול ויעוץ מיט"ר מהווה מערכת משלימה ומסייעת לאנשי המקצוע במחלקה ונותנת מענה לצרכים הספציפיים של קהילת יישובי הגולן. היחידה פועלת כדי לערוך מיפוי צרכים של הקהילה ונתינת מענה ע"י צוות המתנדבים אשר פועלים מתוך הקהילה. בנוסף מהווה היחידה גורם מקשר בין המתנדבים לבין הזקוקים למתנדבים, יוצרת חיבורים בין ארגונים ומוסדות המעוניינים להרחיב את העשייה ההתנדבותית ופועלת להקמה ושימור מערך מתנדבים בשעת חירום.
מתנדבי הגולן משולבים ופעילים כמעט בכל תחום אפשרי בחיינו הקהילתיים והחברתיים. החל מפעילות התנדבותית נקודתית ועד לפרויקטים של התנדבות מובנים.
רקע

תכניות התנדבות מטעם המועצה

תכנית "חונכות אישית"
חונכות אישית הינה ליווי של ילד/ה לאורך שנת הלימודים ע"י אדם הבוגר ממנו. החונכות מיועדת לילדים בגילאי 8 עד 18.המפגשים מתקיימים בבית הילד פעם בשבוע למשך שעתיים. הרוח המובילה את החונך היא להפוך להיות מבוגר משמעותי עבור אותם ילדים ולשמש כדמות של חבר בוגר. מטרת החונכות הנה שיפור איכות חייהם (well bean) של הילדים, זאת ע"י בניית יחסי אמון, חיזוק, תמיכה והעשרה.
 
תכנית אם לאם
תכנית זו מטרתה לעזור בהתמודדותן של אימהות בחוויית ההורות, חזון הפרויקט הינו מתן תמיכה והדרכה לאימהות דרך ביקורי בית של מתנדבות התכנית. נשים אחרי לידה נותרות לא פעם לבדן, ללא מעגלי תמיכה משפחתיים או קהילתיים. במסגרת תכנית זו המתנדבת מגיעה לבית האם פעם בשבוע למשך שעתיים כאשר המוקד בביקורים הוא פיתוח קשר אישי משמעותי ומעודד בין האם למתנדבת וכן תמיכה עם אתגרי ההורות.
התכנית המיועדת לאימהות לילדים בגיל הרך או לאימהות אחרי לידה הזקוקות לתמיכה וליווי.  מערך התמיכה ניתן ע"י אימהות מנוסות המתנדבות ומוכשרות לכך לאורך כל ההתנדבות.
 
התנדבויות פרטניות
 התנדבויות בתפירה אישית, על פי יכולת ורצון המתנדב למול צורך של מקבל הסיוע. לדוגמא: מתנדב אשר מעביר שיעורי לימוד בבית של תלמיד, מתנדבת אשר מגיעה להנעים את זמנו של ניצול שואה בביתו וכדומה.
 
התנדבות מקצועית
מתנדבים אשר פועלים במסגרת עיסוקם בהתנדבות כגון תכנית רפואת שיניים לנזקקים - היחידה להתנדבות, היחידה לקידום הבריאות וד"ר דני בר ממרפאת יונתן חברו יחד על מנת לאפשר טיפולי שיניים למבוגרים ולילדים אשר ידם אינה משגת. הטיפול ניתן על ידי ד"ר דני בר בהתנדבות והתשלום עבור הטיפול הינו סמלי בלבד. כרגע התכנית הינה בשיתוף עם ד"ר דני נשמח להרחיב את הפעילות עם רופאי שיניים נוספים.
 
תכניות התנדבות מטעם המועצה

התנדבויות ביחידות של מרכז ייעוץ וטיפול

האגודה למלחמה בסרטן - תכנית הפועלת בשיתוף עם היחידה לקידום בריאות ומועצה מקומית קצרין. במסגרת ההתנדבות בסניפים המתנדבים פועלים בכמה מישורים: יצירת קשר טלפוני/מפגשים אישיים לתמיכה והעברת מידע, פעילות הסברתית, גיוס תרומות, פעילויות שונות לתמיכה בחולים בקהילה ועוד. בהמשך נרצה לפעול לארגון אירועים שונים להעלאת המודעות.
מתנדבי קורה בקפה –  "קורה בקפה" הינו מרכז עבור נוער יישובי הגולן וממוקם בבני יהודה (אך קיים גם מרכז נייד המגיע ליישובים אחרים בגולן) והינו מקום מפגש ייחודי  לבני נוער המשמש כמקום בילוי למפגשים, שיחות, סדנאות, פעילות חברתית ופגישות ייעוץ אישיות "בגובה העיניים" בכל נושא שמעניין מתבגרים: לחץ חברתי, שימוש בחומרים, יחסים עם ההורים, אהבה ומיניות, עבודה וצבא, קשר עם חברים וכדומה צוות מתנדבים העובד עם נוער ונמצא במועדון "קורה בקפה"  על מנת להקשיב, לתת מידע, לייעץ ולתמוך בכל השאלות והלבטים שמעסיקים בגיל ההתבגרות.
עיקר ההתנדבות עוסקת ביצירת שיח לא פורמאלי עם בני הנוער ועזרה בפעילות השוטפת של המקום וזאת על מנת ליצור מפגש משמעותי עם בני הנוער.
התיישבות בגולן
מרכז גישור ודיאלוג קהילתי
מרכז הגישור בקהילה פועל למען יישוב סכסוכים ומחלוקות בהסכמה ונותן שירות לציבור באופן זמין ונגיש תוך דגש על התערבות מוקדמת ומניעה. השירות ניתן לציבור יחידים וקהילות.
במקביל, פועל המרכז להטמעת הגישור כתרבות של שיח ויישוב סכסוכים.
צוות המרכז הינם מגשרים מתנדבים מתוך הקהילה מוסמכים בעלי הכשרה תיאורית ומעשית.
 
בית גיל הזהב - מועדון הפועל למען תושבי גיל הזהב וממוקם בבני יהודה. המתנדבים מסייעים לצוות המקצועי בפעילות השוטפת וכן מלווה ותומך בחברי המועדון באופן אישי /קבוצתי והעצמה כל אחד לפי תחומו וכוחו.
מועדונית צמי"ד- מועדון זה מוצע כשירות למשפחות לילדים בעלי צרכים מיוחדים. המועדון פועל אחת לשבוע  במטרה להעשיר את שעות הפנאי וליצור פעילות חברתית עבור ילדים עם צרכים מיוחדים. את מפגשי המועדון מלווים בני נוער מתנדבים, משימת ההתנדבות היא ליווי אישי לילד בתוך פעילות הקב'. בקיץ מתקיימת כייפת של שבועיים בסוף חודש אוגוסט.

עמותות וארגונים רלוונטיים לישובי הגולן

תנועת של"מ - תנועה עממית למתנדבים הפורשים ממעגל העבודה, ביוזמה משותפת של משרד החינוך והחברה למתנ"סים. התנועה הוקמה במטרה לתת מענה למציאות המתהווה של מצב כלכלי קשה ופערים חברתיים מתרחבים אשר יוצרים התעניינות הולכת וגוברת מצד פורשים ופעילים.
אשת הקשר: תמי קבלו- 052-8805026
 
תכנית  "זהב בגן"
 
תכנית פעמונים - ארגון פעמונים מסייע למשפחות המצויות בבעיות כלכליות באמצעות הדרכה וליווי מקצועי בתחום הפיננסי וההתנהגותי. הסיוע נעשה באמצעות חונכות אישית, לאיזון תקציב המשפחה וע"י העברת  הרצאות וסדנאות לקהלים שונים, שבהם לומדים כיצד להתנהל כלכלית בצורה מאוזנת ואחראית . איש הקשר: דרור בן חיים – 054-6785180
 
מרכז חלוקת חבילות מזון- מטרת המרכז לסייע למשפחות מועטות יכולת, החלוקה נעשית מיישוב חיספין ומתופעל ע"י מתנדבים מהיישוב ובשיתוף עם מחלקת הרווחה של מ.א גולן. החבילות מחולקות על פי רוב בחגים.
 
מרכז סיוע לנפגעות מינית- מרכז הסיוע ממוקם בקרית שמונה ומופעל בו קו חירום המאפשר פניה של נפגעות תקיפה מינית לקבלת סיוע. הסיוע הנו גמיש ומתאים עצמו לצרכי הפונה. עבודת הסיוע יכולה לבוא לידי ביטוי במספר משורים, קשר טלפוני, פגישה פנים אל פנים, ליווי למשטרה בהגשת תלונה, ליווי לבית-המשפט בהליך הפלילי, הפנייה לגורמים מטפלים, ועוד. אומנם המרכז ממוקם בקרית שמונה אך ישנן מתנדבות נהדרות מהגולן. אשת הקשר: קרן שביט- 054-9805778
 
מתנדבי יד שרה: יד שרה הינו מרכז הפועל להשאלת מגוון שירותי בית וקהילה למי שנצרך בהם באופן זמני/קבוע. מערך השירותים עונה על דרישותיה המשתנות של האוכלוסייה הרב גילאית בעלת הצרכים המיוחדים. בגולן קיים סניף במושב חיספין.
 
הבריכה הטיפולית של נגה: מתנדבי הבריכה הטיפולית של נגה מסייעים לילדים עם צרכים מיוחדים בזמן שיעור במי הברכה.  שחייה טיפולית ופעילות במים לגנים הטיפוליים מקצרין ומרמת הגולן. מטרת התכנית:  אל הבריכה מגיעים ילדים מהגנים הטיפוליים. כל גן מגיע למפגש שבועי של שעה בבריכת לפעילות קבוצתית במים. הפעילות נעשית בקבוצה של כעשרה ילדים ולכל ילד מדריך/מתנדב. הבריכה הטיפולית ממוקמת במעלה גמלא והילווי של הילדים הינו מול המדריכה המקיימת את השיעור.
 
במסגרת הפעילות ההתנדבותית ניתנת לך הזדמנות להתנדב בתחום הקרוב ללבך ליכולתך ולניסיון שרכשת במהלך החיים - וכל זאת למען הקהילה, אך גם בשבילך- כאשר אדם פעיל ומתנדב הוא עובר התנסויות  חדשות, חש סיפוק מהעשייה וחווה לימוד על האחר אך בעיקר על עצמו. 
 
היחידה להתנדבות במיט"ר תשמח לסייע לך למצוא את ההתנדבות המתאימה לך ביותר! ההתנדבות מתחילה ברישום ראשוני דרך האתר,  בראיון מקדים, הכרות עם מקום ההתנדבות והדרכה בצעדים הראשונים בפעילות. היחידה להתנדבות מבטחת את המתנדבים,תומכת בהם בהכשרה ובהשתלמויות ודואגת להכרה וההוקרה, המגיעים למתנדבים הפועלים מכל הלב.
מנהלת יחידת ההתנדבות – יעל גלמור 04-6969737  mitnadvim@megolan.org.il