עיינות-יהדות ישראלית בגולן

זהות יהודית ישראלית הוא אחד מנושאי הדגל המובלים ע"י המועצה האזורית גולן.
"מרכז עיינות" מבקש ליצור שיח של קהילה אשר מבררת את זהותה היהודית ישראלית, ומפתחת הבנה וקבלה של אורחות החיים השונים ביהדות, וע"י כך מתחברת לתרבותה היהודית, זאת בשיתוף תושבים מהקהילות השונות, מנחים, נציגי תרבות, ומובילי זהות יהודית, העובדים בשיתוף והרמוניה ביניהם ועם מרכז חגים כשהרוח והתכנים שהמרכז מיצג באים לידי ביטוי בפעילות האזורית והישובית.
 
המרכז הוקם על ידי אנשי חינוך, קהילה וחברה, צעירים ומבוגרים, חילוניים ודתיים, השותפים להבנה ולהכרה כי היהדות לגווניה השונים היא תרבות עשירה השייכת לכולנו ושמורה לנו הזכות והחובה לקחת חלק בעיצובה.
בהיותנו חלק מהמרכז הקהילתי, ובעבודה משותפת עם מחלקת חינוך, אנו פועלים תוך הקשבה ושיתוף תושבי הגולן והגופים הממסדיים במטרה לעצב ולהעשיר את חיי התרבות והחינוך, לענות לצרכים העולים מן השטח וליצור מחויבות ואחריות של כל אחד ואחת לתרבות ולמרחב בו אנו חיים ומגדלים את ילדינו.
 
מרכז עיינות רואה עצמו פלטפורמה להגשמת חלומות של תושבי הגולן בכל הנוגע לתרבותנו היהודית-ישראלית.
בשנה האחרונה התחברה המועצה האזורית לארגון ניצנים, מטעם קרן אביחי, אשר מסייע להפעלת תחום התרבות היהודית ישראלית ברשויות המקומיות, וביחד אנו חולמים להצעיד את קהילת הגולן לעשייה ענפה בתחום זה.
 
מנהלת המרכז – נטע קציר.
ליצירת קשר: 04-6969787   מייל: hagimgolan@gmail.com
 
חזון המרכז

נושאים מרכזיים

בחינוך
 
אנו מאמינים כי הפעילות האזורית בתחום התרבות היהודית לא תהיה נכונה אם לא תקבל מקום גם במסגרות החינוכיות. נושאים מרכזיים שאנו עוסקים בהם בקהילה, כגון מעגל החיים, או מעגל השנה היהודי, יקבלו ביטוי ולמידה משמעותיים בכתות.
מתוך תפיסה שהדבר הנכון הוא להקנות את הידע בתחום תרבות ישראל לאנשי החינוך ולא להשאירו לבעלי ידע חיצוניים, בחרה המועצה לעבוד עם תוכנית בארי של מכון הרטמן, אשר מנחה את המורים ע"פ תוכנית הלימודים של משרד החינוך.
בד בבד, אנו מקיימים מספר פעילויות ופרויקטים בבתי הספר אשר מקנים לילדים עולם רחב של חוויות ומושגים מתוך מורשתם היהודית והגולנית.
בין התוכניות: פרויקט חפירות ארכיאולוגיות בבתי הכנסת העתיקים בגולן, "מסע גולני" עם דגש על זהות יהודית גולנית לתלמידי כתות ח', לימודי אזרחות משותפים לכתות י"ב, מפגשים בין גני ילדים, וימי שיא משותפים לכתות ו'.
 
קהילה לומדת
 
במסגרת קהילה לומדת אנו מציעים לציבור התושבים בגולן מסגרות שונות בהם יוכלו להעשיר את עולמם הרוחני- תרבותי ולהיפגש עם תושבים שונים מישובי הגולן לשיח זהות מעשיר.
בין המסגרות הקבועות שנפתחות השנה:
  • ניגון נשים"- קבוצת לימוד סביב זהות יהודית נשית, תוך עיון בטקסטים חדשים ועתיקים, בפסג"ה קצרין.
  • "ליבא"- בית מדרש זוגות- מתי בפעם האחרונה ישבתם ללמוד משהו ביחד? במדרשת השילוב בנטור.
  • "עלי באר"- קבוצת לימוד שבועית לנשים בנושאים שונים המשלבת לימוד ויצירה בשלוחת המרכז הקהילתי בחיספין.
  • אירועי לימוד חד פעמיים לקראת חגים, יפורסמו כחודש לפני הארוע.

אירועים לקהל הרחב

מרכז עיינות והמרכז הקהילתי מבקש ליצור פלטפורמות למפגש בין תושבים, סביב תוכן המתאים למגוון הזהויות של התושבים בגולן.
 
בין האירועים שהתקיימו השנה:
  • בתים מדליקים- פעילות המתקיימת בבתי התושבים במהלך חג החנוכה, ורוקמת מארג מקסים של שלל פעילויות בתחומים שונים ולקהלי יעד שונים ומגוונים.
  • סדרי ט"ו בשבט אזוריים.
  • "לימוד גולן" אנו מקיימים כנס לימוד שנתי הפתוח לכולם, ומיועד גם למי שאינו רגיל בלימוד. השנה יתקיים הכנס בסימן 50 שנה לחידוש ההתיישבות היהודית בגולן, בתאריכים 23-24/2 במלון כינר.
  • קבלות שבת אזוריות- בשנה הקרובה מתוכננות חמש קבלות שבת אזוריות, חלקן יתקיימו בישוב מארח וחלקן במקומות ציבוריים.
בישובים
 
מרכז עיינות רואה כמרכיב חשוב את הקשר עם הישוב ליצירת פעילות תוכן משמעותית במרחב הקהילתי.
המרכז מציע לישובים הן לארח פעילויות אזוריות המחפשות "בית חם", והן להיות שותף לאירועי תוכן סגורים, בסיוע לאיתור המובילים המתאימים, בסיוע למציאת תוכן ובסיוע תקציבי לקיום הפעילות באמצעות קולות קוראים.
אירועים לקהל הרחב